wtorek, 25 listopada 2014

Aleja Zasłużonych... Quo Vadis \m/

QUO VADIS to nazwa, którą w 1988 roku przyjęło trio Skaya/Bączkiewicz/Słabicki zakładając kapelę thrash metalową. Jeszcze w tym samym roku zostało nagrane debiutanckie demo [1], które z miejsca wzbudziło zainteresowanie w Podziemiu. Powstał nawet teledysk do utworu „Rzeźnik”, który doczekał się emisji w programie TV „Stare, nowe, najnowsze”! Rok później zespół nagrał kultowe do dziś demo [2], dzięki któremu w owym czasie zakwalifikował się na FMR Jarocin’89. Zagrał też na festiwalach Thrashfest’89 i Drrrama’89. Następne lata to pasma większych lub mniejszych sukcesów. Warto podkreślić, że QUO VADIS było pierwszym w Polsce metalowym zespołem, który sam sobie wydał longplay na vinylu!!! Było tak w przypadku płyty „Quo Vadis”, wydanej także w wersji angielskojęzycznej przez Baron Records jako [3]. W tym czasie band był już kwartetem (doszedł Gnieciecki). Po wydaniu [5] kapela dużo koncertowała, m.in. na Metalmanii’94, a także duńskim festiwalu It’s Alive’94, gdzie zebrała pozytywne opinie. Płyta [6] była odstąpieniem od czystego thrash metalu. Eksperymenty muzyczne pogłębiały się z czasem, chociaż muzykę QUO VADIS wciąż można było nazywać thrash metalową. Po [6] jedynym członkiem ze starego składu pozostał Skaya (Słabicki odszedł w 1994, Bączek w 1996 roku), ale i tak co pięć lat wszyscy muzycy związani z zespołem spotykali się na jego okrągłych urodzinach.
Przez kilka lat kapela grała na Przystanku Woodstock, a ukoronowaniem współpracy z Owsiakiem był występ zespołu w 2001 roku przed gmachem TVP w Warszawie w finale WOŚP. QUO VADIS było już wtedy po nagraniu muzyki do filmu „Sezon na leszcza” Bogusława Lindy („Beata z Albatrosa” i „Żółty Jesienny Liść”, które regularnie były wymuszane przez maniax na koncertach). Bogatą dyskografię uzupełniła kaseta „Pogoń Szczecin Wita Was” (2000), będąca hołdem dla drużyny piłkarskiej, w której Skaya w tamtym czasie pełnił funkcję zastępcy dyrektora sportowego. Na otwarcie sezonu 2000/2001 (drużyna wtedy miała duże aspiracje, sezon zakończyła na II miejscu!) zespół dał koncert na stadionie Pogoni, a utwór „My Portowcy” w roku 2008 został oficjalnie hymnem tego klubu! W 2002 roku Dywizja Kot wypuściła reedycję pierwszego albumu, a bonusami było debiutanckie demo [1] i teledysk do „Rzeźnika”. W tym samym roku wyszedł szósty album szczecinian, ale na kolejny trzeba było czekać aż pięć lat. Płyta [8] dla fanów „starego” QUO VADIS mogła być jednak najtrudniejsza do zaakceptowania. Zanim pojawiła się płyta [11], która była wielkim powrotem do korzeni, band nagrał DVD z koncertu urodzinowego. Imprezę na dwudziestolecie okraszoną wywiadami, można było ściągnąć z oficjalnej strony kapeli. W roku 2011 szczecinianie w towarzystwie zespołu CRYPTIC pojechali w trasę „Chaos In Ukraine Tour 2011” obejmującą 10 miast na Ukrainie, a promującą oczywiście [11]. Tour po terenach naszego wschodniego sąsiada to efekt nawiązanej współpracy QUO VADIS z ukraińską wytwórnią Metal Scrap Records. Rok 2013 to braterska trasa „Dominus Svantevitus Tour 2013” QUO VADIS i PERCIVAL SHUTTENBACH, dzielona także z licznymi supportami lokalnymi. Objazd po Polsce obejmował ponad dwadzieścia miast, a ze strony szczecińskiego zespołu była to okazja do świętowania dwudziestopięciolecia. Także z tej okazji na trasę przygotowana została epka [12], zawierająca kilka polskojęzycznych wersji  utworów z [11].
W 2014 roku QUO VADIS straciło perkusistę - Sebę (względy zdrowotne) zastąpił Sajmon, ale już w drugiej połowie roku zespół ruszył na kilka koncertów z reaktywowanym WOLF SPIDER w ramach trasy „Thrash Metal Legends Live”.
Skaya przez pewien czas wokalnie wspierał gotycki zespół ATHANOR. Potem na chwilę trafił do punkowej legendy WC oraz nagrał płytę z reaktywowanym MERCILESS DEATH. Cimas grał w kapeli NIKT, Seba w FEAR, a Baloo we wspomnianym już ATHANOR. Dżeku doszedł do QUO VADIS z PROSECTORA, Bączek przed założeniem zespołu grał w SZWADRONIE ARCHANIOŁA GABRIELA, natomiast Misiek bębnił w metalowych zespołach EGZEKUTHOR, ALCOHOLICA i VIOLENT DIRGE, ale też grywał z Urszulą i Ewelina Flintą. Sajmon, który zastąpił Sebę jest równolegle perkusistą MY RIOT (dawnego SWEET NOISE)...

Historia: 1988-? (Quo Vadis)
Siedziba: Szczecin
Muzyka: thrash metal

Skład:
Tomasz „Skaya” Skuza – vocal/bass
Marcin „Cimas” Szeremeta – guitar
Mateusz „Matek” Lazar – guitar
Szymon „Sajmon” Synówka – drums

Ex-muzycy:
Piotr „Picu” Zimny – vocal
Mariusz „Bączek” Bączkiewicz – guitar
Jacek „Dżek” Gnieciecki – guitar
Marcin „Baloo” Bal – keyboard
Sławomir „Bedek” Bednarek – drums
Wojciech „Łysy/Słaby” Słabicki – drums
Robert „Misiek” Szymański – drums
Paweł „Golimosju” Golimowski – drums
Paweł „Bedek” Kamiński – drums
Sebastian „Seba” Górski – drums

Dyskografia:
[1] Quo Vadis – demo’1988
[2] Monofobia – demo’1989
[3] Quo Vadis – lp’1991
[4] Politics – lp’1993
[5] Test Draizea – lp’1995
[6] Uran – lp’1997
[7] Po – lp’1999
[8] Król – lp’2002
[9] Babel – lp’2007
[10] Live – DVD’2009
[11] Infernal Chaos – lp’2011
[12] Novem – ep’2013
--------- ---------- ---------
[3]-[5] Baron, [6] Silverton, [7] Rock'n'Roller, [8] Conquer, [9] Jimmy Jazz, [11] Chaos Rec.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz